Królik w czerwonym winie z rozmarynem
- By : GryKuchenne.pl
- Category : Kuchnia
- Tags: dom
Wyjątkowe danie na wyjątkową okazję ? Chcesz przygotować coś oryginalnego na romantyczny obiad we dwoje, a może chcesz zabłysnąć pomysłowym daniem przed rodziną bądź znajomymi? Ta potrawa będzie idealna na każdą okazję. Królik w czerwonym winie z rozmarynem. Kiedyś mięso z królika często gościło na polskich stołach, a obecnie wraca z przytupem.
Czy królik posiada jakieś wartości odżywcze ?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Mięso królika jest chude, zawiera mało tłuszczów nasyconych i mało cholesterolu. Króliki mają jędrne, soczyste i delikatne mięso. W mięsie królika znajdziemy dużo białka, fosforu, potasu i żelaza. Dodatkowo mięso królika zawiera kwas foliowy oraz witaminy B3 i B12.
Jak wybrać dobrego królika?
Jeżeli mamy możliwość dostać świeżo ubitego królika należy zwrócić uwagę czy mięso nie jest żylaste i ciemne. To zazwyczaj świadczy o tym, że jest ono nieświeże lub zostało zabite w sposób niezgody ze sztuką masarską. Wybierając królika sprawdź czy zad jest pulchny, mięso różowe, oczy lśniące. Świeżość można sprawić też poprzez zginanie nóg królika w stawach, jeżeli łatwo się zginają, są elastyczne to zwierze jest świeże.
Królik w czerwonym winie z rozmarynem:
Składniki:
- jedna tuszka królika
- 250 ml czerwonego wytrawnego wina
- 8 ząbków czosnku
- 2 gałązki świeżego rozmarynu (jeżeli nie mamy świeżego może być suszony, około 2 łyżeczek, listki rozmarynu należy oderwać od zdrewaniłych łodyg)
- 3/4 szklanki oliwek bez pestek (mogą być zielone i czarne)
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Tuszkę królika należy pokroić na mniejsze kawałki. Mięso trzeba natrzeć solą i pieprzem. Następnie trzeba części królika obsmażyć na patelni tak aby nie było różowe. Zwykle zajmuje to około 10-15 minut, po tym czasie trzeba zalać mięso winem i dusić tak około 5 minut aby wino trochę odparowało. Po tym czasie wszystko trzeba przełożyć do naczynia żaroodpornego, dodać czosnek, oliwki oraz rozmaryn. Przykrywamy to folią aluminiową i i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Królika pod przykryciem należy piec przez około godzinę, ale po 30 minutach trzeba odwrócić mięso na drugą stronę. Po godzinie należy zdjąć przykrycie i piec królika jeszcze przez około 15-20 minut aby się podpiekł. Po wyciągnięciu z piekarnika potrawę należy posypać natką pietruszki. Można podawać z ziemniakami, kaszą lub sałatką.
To danie wcale nie jest takie trudne jak może się wydawać. Postępując zgodnie z przepisem na pewno wyjdzie doskonale. Tym sposobem możemy zabłysnąć wśród znajomych czy przyjąć gości na niedzielny obiad. Królik plus sałatka, a do tego wytrawne wino i świece- romantyczna obiadokolacja gotowa. Podany na stół świąteczny zaskoczy nie tylko dom-owników, ale i rodzinę. Jest to oryginalny i świeży pomysł, a dodatkowo to powrót do dawnych smaków i sposób na przełamanie rutyny w jadłospisie. Smacznego!